NİZİP TİCARET BORSASI

Commodity Exchange


BEYANNAME
DOĞRULAMA
+90 (342) 518 1690

 NİZİP TİCARET BORSASI

1/1

15 Aralık 2016 Perşembe     1510

ATIL KONUMDAKİ ANTEP FISTIĞI KABUĞUNU SANAYİYE KAZANDIRMA PROJEMİZ BAŞARIYLA SONUÇLANDI

Basın Duyurusu

ATIL KONUMDAKİ ANTEP FISTIĞI KABUĞUNU SANAYİYE KAZANDIRMA PROJEMİZ BAŞARIYLA SONUÇLANDI

İpekyolu Kalkınma Ajansı Doğrudan faaliyet desteği kapsamında yürüttüğümüz “Çevreyi Kirletmiyor, Ekonomiye Katma Değer Sağlıyoruz” adlı Projemiz başarıyla sonuçlanmıştır.

Projemizin ana hedefini oluşturan Antep Fıstığı kabuğunun hem ülke hem de bölge ekonomisine katkı sağlayacak bir yatırım aracı hale getirilmesi yönündeki çalışmalarımız olumlu neticelenmiştir. Bilindiği gibi İlçemizdeki fıstık işleme tesislerinde elde edilen tonlarca fıstık kabuğu artıkları kanalizasyona veya Nizip çayına boşaltılmakta, ya da çevreye gelişi güzel bırakılmaktadır. Bunun sonucunda kaynak israfı başta olmak üzere toprak kirliliği ve rahatsız edici kokularla da doğal çevrenin bozulmasına sebep olmaktadır.

Proje bünyesinde yürütülen Laboratuvar çalışmaları ile Antep Fıstığı kabuğunda bulunan ve ilaç sanayisi için önemli bir hammadde olan Şikimik Asit’in varlığı ortaya çıkarılmıştır. Proje sonrası hazırlanan nihai rapor göstermiştir ki Antep fıstığı kabuğu, uygun tesisler kurularak yeniden değerlendirilebilir ve karlı bir yatırım aracı olarak ekonomiye kazandırılabilir.

Konu hakkında açıklama yapan Nizip Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim SARI “ilçemiz ve Bölge ekonomisi için önemli bir yere sahip olan Antep Fıstığı ile ilgili yaptığımız çalışmalar meyvelerini vermeye başlamıştır. Bu proje ile Antep Fıstığı kabuğunun en verimli şekilde değerlendirilmesi sağlanmış ve bu alanda yeni bir sektör oluşturulmasının önü açılmıştır. Nizip Ticaret Borsası olarak halkımıza ve ekonomiye katkı sağlayacak yeni projeler hazırlamaya devam edeceğiz. Bu projenin Nizip halkına hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Proje hakkında bilgi almak ve söz konusu projeyi hayata geçirerek yatırma dönüştürmek isteyen değerli İşadamları ve yatırımcılarımız Nizip Ticaret Borsası’na başvurabilirler.

Bölge halkına ve kamuoyuna duyurulur.   

×