NİZİP TİCARET BORSASI

Commodity Exchange


BEYANNAME
DOĞRULAMA
+90 (342) 518 1690

 NİZİP TİCARET BORSASI

1/3
2/3
3/3

20 Temmuz 2015 Pazartesi     802

İPEK YOLU KALKINMA AJANSI (İKA) KALKINMA KURULU GAZİANTEP’TE TOPLANDI.

 

İpekyolu Kalkınma Ajansı 2015 Yılı I. Kalkınma Kurulu Olağan Toplantısı gerçekleştirildi.

 

14 Temmuz 2015 Salı günü Gaziantep Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanlık Konferans Salonu’nda, İKA Kalkınma Kurulu Başkanı ve Gaziantep Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Mehmet Yavuz COŞKUN başkanlığında toplanan Kalkınma Kurulu "İKA 2015 Yılı Ara Faaliyetleri", "Kalkınma Kurulu Tematik Komisyon Çalışmaları" ve “İl Yatırım ve Tanıtım Stratejileri Çalıştayı” gündemlerini görüştü. Toplantıya Nizip Ticaret Borsası'nı temsilen Genel Sekreter M. Eray Ölçal katıldı.

 

Toplantının açılış konuşmasını yapan İKA Kalkınma Kurulu Başkanı ve Gaziantep Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Mehmet Yavuz COŞKUN, Kalkınma Kurulu’nun kurulan Tematik Komisyonları ile daha aktif hale geldiğini ve komisyonlarda görüşülen konuların İKA Yönetim Kurulu’na aktarıldığını belirtti.

 

Ardından program, Kalkınma Kurulu Kâtip Üyesi Sayın Mustafa EKİNCİ’nin 2014 Yılı II. Kalkınma Kurulu Toplantısı Sonuç Bildirgesi'ni okuması ile devam etti.

 

İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Bülent ÖZKAN ise, “İKA 2015 Yılı Ara Faaliyet Raporu”, “2015 Yılı Mali Destek Programları" ve "Kalkınma Kurulu Çalışma Komisyonları" hakkında detaylı bilgiler içeren bir sunum gerçekleştirdi. Mali Destek Programlarının tasarımında çalışma komisyonlarından gelen görüş ve önerilerin dikkate alınacağını belirten ÖZKAN, 2015 Yılı Mali Destek Programları hakkında bilgilendirmede bulundu. Uluslararası fonların bölgeye gelmesi için çalışmalar yürütüldüğünü, AB fonları ile yürütülen mevcut üç projenin olduğunu, ayrıca yatırımcılara fizibilite hazırlama desteği verildiğini belirten ÖZKAN, Ajansın sadece fon sağlayan bir kurum olarak değil bölgenin düşünce kuruluşu olarak kabul görmesi gerektiğinin altını çizdi.

 

Tematik Komisyon Çalışmaları gündemi kapsamında, Sanayi, Ticaret ve Lojistik Komisyonu ve Kentleşme, Çevre ve Altyapı Komisyonu başkanı Necati BİNİCİ ilgili konularda gerçekleştirilen komisyon çalışmalarını Kalkınma Kurulu üyeleri ile paylaştı.

 

Sunumlar sonrasında Gaziantep Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Vakkas KOCA, İl Yatırım ve Tanıtım Stratejileri Çalıştayı hakkında kalkınma kurul üyelerini bilgilendirdi ve akabinde çalıştay gerçekleştirildi. Yatırım Destek Ofisleri için il bazında Yatırım Destek ve Tanıtım Stratejisi hazırlama zorunluluğu getirildiğini belirten KOCA, söz konusu strateji belgesinin ulusal kurumların görüşlerinin yanı sıra yerelde bulunan kurum, kuruluş ve STK’ların görüş ve önerinin alınarak hazırlanacağını vurguladı. Bu amaçla, üyeler tarafından interaktif katılımla doldurulmak üzere hazırlanan anket hakkında ön bilgi paylaşıldı ve anket uygulamasına geçildi.  

 

İpekyolu Kalkınma Ajansı Kalkınma Kurulu Başkanı Gaziantep Üniversitesi Rektörü Sayın COŞKUN tarafından yapılan değerlendirme ve kapanış oturumunun ardından toplantı sona erdi.

 

×
×