NİZİP TİCARET BORSASI

Commodity Exchange


BEYANNAME
DOĞRULAMA
+90 (342) 518 1690

 NİZİP TİCARET BORSASI

1/4
2/4
3/4
4/4

18 Eylül 2020 Cuma     101

AĞUSTOS AYI MECLİS TOPLANTISI VİDEO KONFERANS YÖNTEMİYLE GERÇEKLEŞTİ

Nizip Ticaret Borsası Korona virüs (Covid-19)  tedbirleri dikkate alınarak video konferans yöntemiyle Ağustos ayı Meclis toplantısı gerçekleştirildi.

Nizip Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Sarı Meclis toplantısında Pandemi döneminde yaşanan ekonomik gelişmeleri değerlendirerek;  “2020 yılında, küresel çapta yaşanan ve ancak yüz yılda bir görülen bir salgın ve salgının meydana getirdiği ekonomik tahribat ile mücadele etmek zorunda kalındığına dikkat çekerek; “İş dünyası bu zorlu süreci büyük bir sabırla yönetti.”dedi. Çalışanların sağlık ve güvenliklerini sağlamak, istihdamı sürdürebilmek, finansal risklerden korunmak ve değişken talep ortamında yeni stratejilerle şirketlere yön vermek için yoğun gayret gösterildi.

Bugün toparlanma süreci dünya genelinde halen devam ediyor. Pek çok sektörde talep artışları başladı, Avrupa ekonomisi beklenenden hızlı toparlanıyor, sanayinin çarkları çalışıyor ve ihracatımız artıyor. Nisan-Mayıs aylarında yaşanan büyük düşüşten sonra, ekonominin açılmasıyla toparlanma sürecine girdik. Ancak bu toparlanma, belli sektörlerde maalesef çok fazla hissedilemedi. Sektörler arasında, finansmana erişim ve talep açısından bir ayrışma söz konusu oldu.  İstihdamda önemli miktarda düşüşler gözleniyor. Toparlanmanın istihdama yansıması zaman alıyor ve maalesef bu durum krizin etkilerini derinleştiriyor.

Şunu da ifade etmek gerekir ki, pandeminin meydana getirdiği etkilerle mücadele etmek için ekonomi yönetimimiz tarafından pek çok adım atıldı. Kısa çalışma ödeneği, mücbir sebep gibi uygulamalar iş dünyasına önemli faydalar sağladı. Bu dönemde bankalar aracılığıyla piyasaya önemli miktarda ucuz finansman da sağlandı.

Ancak krizin yıkıcı etkilerini sınırlamak için gerekli olan bu politikanın, artık sonuna gelmiş bulunuyoruz. Salgın sürecinde enflasyon seviyesinin altına inen faiz oranları ekonomimizi desteklemişti. Ancak faizin uzun süre negatif seviyelerde kalması, bildiğiniz gibi enflasyon başta olmak üzere ciddi finansal riskleri de beraberinde getiriyor. Ağustos başında bunun sinyallerini net bir şekilde gördük. Döviz kurundaki yükseliş, yine ekonomi gündemimizin ilk sıralarında yer aldı. Geçtiğimiz haftalarda yapılan toplantı sonrasında Merkez Bankası yönetimi, faizleri temmuz ayında olduğu gibi ağustos ayında da, sabit tutma kararı aldı.” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Video konferans yöntemiyle  düzenlenen Ağustos ayı Meclis toplantısına, Nizip Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Sarı, Meclis Başkanı Mahmut Şahin, Meclis Başkan Yardımcısı Haşim Aslan, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Polat, Yönetim Kurulu Üyesi Kemal Osanmaz, Meclis Üyelerimizden ise Coşkun Güngördü, Reşat Oktay, Kemal Çetinkaya ve Mehmet Sönmez katıldı.

Ağustos  ayı Meclis toplantısında, Nizip Ticaret Borsası Genel Sekreteri M. Eray Ölçal, gelir ve giderler ile ilgili meclis üyelerini bilgilendirdi.

×
×