NİZİP TİCARET BORSASI

Commodity Exchange


BEYANNAME
DOĞRULAMA
+90 (342) 518 1690

 NİZİP TİCARET BORSASI

1/1

5 Şubat 2020 Çarşamba     389

TÜRİB Hesap Makineleri Kapsamında Depo Kira Ücreti Hesaplama Modülü Hk.

Sayın Üyemiz,

 

Bilindiği üzere “TÜRİB Tescil ve Borsa Hizmet Ücreti Hesaplama”ya ilişkin hesap makinasına TÜRİB internet sitemizdeki (www.turib.com.tr) “Piyasa ve İşleyişi” menüsü altından erişilebilmektedir.

(https://www.turib.com.tr/piyasa-ve-isleyisi.aspx?id=hesaplama)

 

Buna ilave olarak lisanslı depolara emanet edilen ürünler için, depoda kaldığı gün üzerinden hesaplanmakta olan depo kira bedeline ilişkin de, ilgili Elektronik Ürün Senedinin (ELÜS) TÜRİB İşlem Platformu üzerinden satılması ya da fiziksel olarak depodan teslim alınması durumunda tahakkuk edecek depo kira ücretine ilişkin de bir “Lisanslı Depo Kira Hesap Makinesi” geliştirilmiştir. Söz konusu hesap makinası; kira tutarını [ELÜS miktarı x depo gün sayısı x (depo ücreti –kira teşviki)] formülünü kullanarak hesaplamaktadır.

 

Alınan ELÜS’lerin satılması durumunda tahsil edilecek kira ücretinin yatırımcılar tarafından öngörülebilir olması adına geliştirilen Lisanslı Depo Kira Hesap Makinesine TÜRİB internet sitemizdeki (www.turib.com.tr)   “Lisanslı Depolar” menüsü altından erişilmektedir (https://www.turib.com.tr/DepoKiraHesaplama.aspx). Hesap makinasına lisanslı depo, ürün grubu, lisanslı depoya ait depo ücret tarifesini seçerek ve diğer ilgili alanları doldurarak, lisanslı depo kira ücreti ile ilgili hesaplamaları gerçekleştirebilirsiniz.

 

Bilgilerinize sunulur.

 

TÜRİB PİYASALAR

×
×