BORSAMIZIN TARİHÇESİ

İlçemizde,Ticaret Borsasının kurulması T.C. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürlüğünün 9 Ağustos 1995 gün ve 1995/53 sayılı onayla uygun görülmüştür.

Nizip’te Ticaret Borsası 09.10.1995 tarihinde faaliyete geçerek ticari alanda büyük bir eksikliği gidermiştir. Şu anda Nizip’te Borsaya kayıtlı üye sayısı 175 gerçek kişi, 115 tüzel kişi olmak üzere toplam 290 üyemize hizmet vermektedir. Verimli topraklara sahip ilçemizde Fıstık, Pamuk, Zeytin, Zeytinyağı, Arpa, Buğday, Kırmızı Mercimek ve Mısır gibi ürünler üretilmektedir tüm bu ürünlerin büyük çapta satışı yine bu ürünlerin ilçemizde bulunan fabrikalarda işlenerek, satış tescilleri borsa üzerinde yapılmaktadır.

Ayrıca ilçemizde bulunan et kombinasının günlük satış işlemleri borsamız tarafından yapılmaktadır. Bu vesile ile Türkiye ekonomisine yaptığı katkı ortadadır. Nizip Ticaret Borsası Meclis Kurulu Üyelerine daha iyi bir hizmet verebilmek için 25.03.1999 tarihinde Nizip belediyesinden borsa binası yapmak üzere 14.271 metrekare arsa alınmış olup; borsa hizmet binamızın temeli 16.6.2002 tarihinde atılmıştır.

Bölgemizin ekonomisini daha canlı tutabilmek ve üreticilerimize, çiftçilerimize, sanayicilerimize ve üyelerimize daha iyi hizmet verebilmek için kısıtlı imkanlarımıza rağmen borsa hizmet binamızı bugünkü konumuna getirmiş bulunmaktayız. Nizip Ticaret Borsası 5174 sayılı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve borsalar birliği kanunu çerçevesinde faaliyetlerini sürdürmektedir.

KURUCU ÜYELER:
Mustafa Altınbaş, Müslüm Bölükbaşı, Polat Akın, Hüseyin Vural, Sadettin Akın, Mustafa Polat, M.Emin Pekmez, Kemal Yaldız, Mahmut Başkılıç, Sabri Yılmaz, İsmail Erbay, Metin Çınar, Akıl Bozar, Mustafa TaşTarih: 14.12.2016
Hit: 1464