ADALET BAKANI ABDULHAMİT GÜL VE BERABERİNDEKİ HEYET BORSAMIZI ZİYARET ETTİ

ADALET BAKANI ABDULHAMİT GÜL VE BERABERİNDEKİ HEYET BORSAMIZI ZİYARET ETTİ

Highslide JS

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Gaziantep Ak Parti Milletvekili adayı Ali Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Nizip Kaymakamı Kemal Şahin,Nizip Belediye Başkanı Hacı Fevzi Akdoğan ve beraberindeki heyet Nizip Ticaret Borsası’nı ziyaret etti.
Ziyaret sebebiyle açıklama yapan Nizip Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Sarı ;
”Sayın Bakanım, Büyükşehir Belediye Başkanım,Nizip Belediye Başkanım çok değerli misafirlerimiz ve üyelerimiz öncelikle hoş geldiniz. Şahsım ve Nizip Ticaret Borsası Yönetim ve Meclis Kurulu adına hepinizi saygıyla selamlıyorum. Sayın Bakanım 24 Hazirandaki seçimin Türkiye için bir kader mesele olduğunu biliyoruz, inşallah önümüzdeki seçimlerin de Ülkemiz adına hayırlara vesile olacağına inanıyoruz ve başarılarınızın devamını diliyoruz.
Nizip Ticaret Borsası’nın üyelerinin çoğunluğunu Fıstıkçılar oluşturmaktadır, bunun yanı sıra iştikal konusu bulgur imalatı, mercimek imalatı, hayvancılık ve tarım sektörü olan üyelerimizde bulunmaktadır. Tarım sektöründe son zamanlarda Antep Fıstığının ciddi sorunları olduğu görülmektedir. Medyada çıkan haberlere bakıldığında sektörün fiyat artışından olumsuz etkilendiği ve bu tür sorunların önlenmesi için Sayın Bakanımıza bazı önerilerimiz olacak. Bir kere fıstığın kayıt altına alınabilmesi için destekleme kapsamına alınmasının altını çizmek isterim. Ürün bazlı destekleme kapsamına alınacak olan Antep Fıstığı kayıt dışı ekonominin önlenmesine ve fıstıkta rekolte, stok tahmini yapabilmemize olanak sağlayacaktır. İkinci bir çözüm Nizip ekonomisi fıstıkla canlanmaktadır fıstık Nizip ekonomisi için önem arz etmektedir. Antep il genelinde olan üretilen Antep Fıstığının %70’ni Nizip Ve Karkamış üretmektedir bu sebeple ilçemizin acilen Lisanlı Fıstık depoculuğuna ihtiyacı vardır. Toprak Mahsulleri Ofisinin yeni tahsis edilen yeri su anda boş durmaktadır lisanlı depoculuğunda en büyük ortağı Toprak Mahsulleri Ofisi ve Türkiye Odalar Borsalar Birliği’dir. Biz Nizip Ticaret Borsası olarak TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu’na bu konudaki beklentilerimizi dile getirdik, sizlerde Bakanlık konusunda bize yardımcı olursanız Nizip’te Toprak Mahsulleri Ofisine tahsis edilen yere Lisanlı Fıstık Deposunun kurulmasının uygun olacağını düşünüyorum.
Şu anda Fıstık halinde 600 adet işyerimiz var fıstık ticaretini kayıtsız yapanları’da hesaplarsak en az 1500-2000 kişi bu işten ekmek yemektedir. Bölgemiz fıstık üretiminde en yoğun olduğu bölgededir çevre il, ilçelerde yetişen fıstıklar pazarlanmak üzere Nizip’e gelmektedir. Son zamanlarda kötü bir örneğini medyada yaşadık Nizip’teki bir esnaf 500 milyon üzerinde bir para ile ortadan kayboldu, bu fıstıkların çoğu çiftçinin deposu olmadığı için emanet olarak teslim edilen fıstıklardı. Bunun çözümü için sizlere rica ediyoruz Nizip’e Lisanlı bir Depo kurulmasına bize öncülük ederseniz önemli bir yol kat edeceğimize inanıyorum. Sayın Bakanım bizlerin göçü tersine çevirmek için insanların Nizip’te çalışıp burada iş yeri sahibi olabilmeleri için böyle yatırımların yapılması gerçekten önem arz etmektedir bizde Nizip Ticaret Borsası olarak elimizden gelen tüm katkıları imkanları sunmaya hazırız.” dedi.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Nizip Ticaret Borsası ziyaretinde yaptığı konuşmada, 24 Haziran seçimlerinin istikrarı kalıcı hale getireceğini söyledi.
Sistem değişikliğinin önemine dikkati çeken Gül, şunları kaydetti:
"16 yıldır başarılıydınız, neden sistem değişikliğine gittiniz' dediler. İnsanlar kalıcı değil, geçicidir. Recep Tayyip Erdoğan fani olarak görevini tamamladığında, istikrar şahıslara değil kurumlara bağlı olsun dedik. Seçimlere 1,5 yıl olmasına rağmen milletimiz yeni sisteme onay verdiyse hayata geçirelim dedik. İstikrar getiren sisteme oy vereceğiz. İleride Recep Tayyip Erdoğan gibi bir lider ne zaman gelecek? İstikrarı kalıcı hale getirecek sistem gelecek. Siz bir gecede hükümetin kurulduğunu, meclisin seçildiğini göreceksiniz. Hükümet kuruldu mu, kurulmadı mı derdi kalmayacak. Dünya seçimi tarihi açısından çok önemlidir. Ülke yönetmek için sahne performansı değil, 'Milletin iradesinden başka bir şey tanımadım' diyen bir irade lazım."
Gül, 24 Haziran sonrası Türkiye'nin şahlanışa geçeceğine işaret ederek, "Cumhurbaşkanını seçiyorsanız, partisiyle meclis çoğunluğuyla seçmeniz lazım. Hükümet bir kanat, meclis bir kanat. İkisini de seçmemiz lazım. Ahenk, uyum olması için meclisin de hükümetin de aynı partiden seçilmesi lazım." dedi.
Seçimler için destek isteyen Gül, "Herkes projelerini, vaatlerini ortaya koyuyor. Yapılanlar da ortada. Ben sanayicilerin, iş adamlarının yapılanları dikkate alması gerektiğini düşünüyorum. Hemşehrilerimin de destek vereceğine inanıyorum." ifadelerini kullandı.Bölgenin önemli tarım ürünlerinden Antep fıstığına da değinen Gül, "Devlet desteği hususu çok önemli. Tarım Bakanımızla da bu konuyu görüştük. Lisanslı depoculuk, ürüne destek en stratejik adımlardan birisi. 24 Haziran'dan sonra da elimizden gelen desteği vereceğiz. Ağzımızın tadı baklavayla olur. Baklavanın tadı da Antep fıstığıyla olur. Buranın fıstığının tadı da başka yerde yok. Bu konuda çaba göstereceğiz." diye konuştu.
Gül, Nizip'e 400 yataklı hastane, cezaevi, spor salonu inşa edileceğini belirterek, Toprak Mahsulleri Ofisinin yerine de park, kültür merkezi ve kütüphane yapılacağını kaydetti.


Tarih : 2018-05-28 / Yer : NİZİP TİCARET BORSASI
Hit : 368